Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/startaca/domains/michalmisztal.pl/public_html/wp-includes/post-template.php on line 284

Jak przełamać lęk przed wystąpieniami publicznymi cz. 2

 w Wystąpienia publiczne

Sala pełna ludzi, każdy siedzi i z mniejszym lub większym skupieniem patrzy przed siebie. Jeszcze przez chwilę stoisz obok ale już wiesz, że zaraz przyjdzie Twoja kolej. Już za chwilę ktoś Cię poprosi, zapowie. Sekundy dzielą Cię od wyjścia przed publicznością. Część osób kojarzysz, większość jest jednak obca. Czujesz jak Twoje serce bije coraz mocniej wręcz dudniąc w piersi a dłonie są tak mokre, że pot niemal z nich skapuje. Wiesz, że zaraz staniesz przed nimi wszystkimi a ich oceniające spojrzenia nie zostawią na Tobie suchej nitki czekając tylko aby wybuchnąć śmiechem przy każdym, nawet najmniejszym potknięciu. Też tak masz? Jeżeli nie chcesz się tak czuć już nigdy więcej czytaj dalej a poznasz kilka tricków, dzięki którym wystąpienia nie stały się dla mnie pasją!

Trudne sytuacje w trakcie

Co zrobić, kiedy przydarzy Wam się jakaś wpadka. Wylejecie na siebie wodę, pomylicie slajdy, nie włączy się film, padnie prąd czy ktoś Wam zarzuci błędy. Otóż nie dajcie się wyprowadzić z równowagi! Takie rzeczy mogą się zdarzyć, ale najgorsze jak można zareagować to się zdenerwować i zacząć przepraszać za pomyłki albo nerwowo naprawiać sytuację. Nie jeden raz powiedziałem coś głupiego, nie raz przytrafiła mi się gafa ale za każdym razem staram się rozładować sytuację żartując sam z siebie. Dzięki temu publika widzi, że mam dystans i podchodzę z pewnym luzem do tego, co się wokół dzieje. Wymyślcie więc coś, co pomoże Wam wybrnąć z trudnej sytuacji, miejcie to jako Wasz stały numer w zanadrzu a kiedyś na pewno uratuje Wam skórę.

Pamiętaj, to nie koniec świata!

Ostatnią techniką którą stosuję to chłodna analiza sytuacji. Zastanawiam się, co najgorszego mnie czeka, jeżeli moje wystąpienie nie pójdzie tak jak planowałem. Jeżeli się wygłupię, zacznę jąkać, potknę w drodze na scenę to co wtedy? Jeżeli nie będę przekonywujący, nikogo nie zainspiruję nie otworzę nikomu oczu na nowe możliwości. Co mnie wtedy czeka? Przecież nadal moje auto będzie stało pod budynkiem. Nadal będę miał jedzenie w lodówce a w domu kochającą rodzinę. Oczywiście może nie uda mi się zrealizować niektórych moich celów biznesowych ale moje życie się nie załamie. Dotyczy to niemal każdej sytuacji. Wiele razy, kiedy opowiadałem o tym sposobie młodym ludziom, których przygotowywałem do wystąpień przed komitetami inwestycyjnymi mówili mi, że przecież to jest ich moment, ich chwila na którą tak długo czekali i od tego jak dobrze wypadną być może zależy sukces ich biznesu. Uwierzcie mi – jak nie ten inwestor, to inny! W obecnej sytuacji to fundusze walczą o dobre firmy a nie na odwrót.

Zapanuj nad komunikacją niewerbalną!

To chyba najtrudniejsze. Nie ma bowiem innego sposobu na nauczenie się kontroli komunikacji niewerbalnej niż tylko przez ćwiczenia. Jeżeli widzisz, że masz z tym problem i Twoje gesty pokazują, że nie czujesz się pewnie a stres wręcz zjada Cię od środka uświadom sobie, które gesty zaburzają Twój przekaz, a które mogą Ci pomagać. A potem ćwicz, ćwicz, ćwicz. Początkowo będzie to sztuczne ale z czasem z pewnością stanie się czymś naturalnym.

Zasada 80%

Czas jest kluczowy. Nikt nie lubi zbyt długich wypowiedzi (ani tekstów). W wielu sytuacjach mamy bardzo konkretny limit czasowy na wypowiedź, którego przekroczyć nie możemy. W tym więc wypadku zasada 80% oznacza, że jeżeli przygotowujesz się do wystąpienia na 5 minut w próbach nie powinieneś przekroczyć 4 minut. W trakcie oryginalnego wystąpienia zdenerwujesz się, coś pójdzie nie tak, zgubisz wątek, albo przypomnisz sobie ciekawą anegdotę i możesz nie wyrobić się z czasem. Nie ma nic gorszego niż świetna puenta na koniec, której nie zdążysz wypowiedzieć.

Jedyna zasada wykorzystywania filmów w trakcie prezentacji

Jak wykorzystać filmiki w trakcie prezentacji? Wcale! Nic tak nie deprymuje jak problemy techniczne na starcie. „Dziwne, u mnie działało” – to zdanie nie przekona nikogo. Wiele razy odradzałem ludziom wykorzystywanie filmików czy reklam w trakcie swoich prezentacji. Z dwóch powodów. Po pierwsze najczęściej coś idzie nie tak. Albo dźwięk, albo ustawienia, albo nie ten program i coś się tnie. Nie potrzebujesz dodatkowego stresu, prawda? Po drugie jeżeli masz kilka minut na zaprezentowanie jakiejś tezy, biznesu czy projektu to wykorzystaj ten czas na 100% – filmik zawsze możesz wysłać przez internet. Jeżeli nawet zrobiłeś świetny filmik promocyjny swojego biznesu – nie wyświetlaj go tylko naucz się opowiadać o projekcie tak, żebyś sam był jego najlepszą reklamą!

Jeżeli chciałbyś nauczyć się jak panować nad swoim stresem i poprawić swoje występu publiczne napisz do mnie, z przyjemnością pomogę Ci stać się lepszym mówcą!

Najnowsze posty

Zostaw komentarz

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt