Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/startaca/domains/michalmisztal.pl/public_html/wp-includes/post-template.php on line 284

Collaborative Economy

 w Collaborative economy

Jednym z najciekawszych i najbardziej innowacyjnych przykładów zastosowania idei collaborative economy jest Fundacja Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Organizacja została powołana do życia 12 lat temu, czyli w czasach, kiedy o tym trendzie nie mówiło się jeszcze zbyt wiele. Gdzie więc tkwi przełomowość zastosowanego tu rozwiązania?

Inkubatory AIP nie użyczają rowerów, aut czy pokoi ale swoją osobowość prawną, a co za tym idzie NIP, REGON i wszystko to, co wiąże się z formalnie istniejącym podmiotem działalności gospodarczej. W praktyce oznacza to, że obecnie ponad 2000 osób w Polsce (a historycznie już ponad 10 000) korzysta ze wsparcia Inkubatorów AIP aby testować swój pomysł na biznes pod parasolem ochronnym fundacji. Dzięki temu nie muszą rejestrować się w urzędzie ani ponosić stałych          kosztów ZUSu od przedsiębiorcy – wszak przedsiębiorcą formalnie jest AIP.  Startup zrzeszony w AIP musi się martwić przede wszystkim o to aby jego biznes rósł, generował zyski, rozwijał się i sprawnie obsługiwał klienta. O kwestie prawne, podatkowe czy księgowe martwi się już fundacja. Oznacza to również, że firma działa na swój zysk ale na ryzyko fundacji. Mogłoby się wydawać, że skoro firmy w AIP nie płacą ZUSu to instytucja ta krytycznym okiem spogląda na Inkubatory. Nic bardziej mylnego – w 2015r. AIP stało się jednym z kluczowych partnerów ZUSu.

Idea collaborative economy przejawia się również w pozostałych obszarach działania fundacji. AIP posiada 54 biura na terenie całego kraju, które stanowią przestrzeń coworkingową dostępną dla wszystkich firm z ekosystemu. Każdy startup może korzystać z dowolnego biura na terenie całego kraju. Niemal we wszystkich jest również salka spotkań przeznaczona dla kilku lub kilkunastu osób.

Jaką dodatkową wartość tworzy fakt, że ponad 2000 osób zrzeszonych jest pod jednym numerem NIP? Połączona siła nabywcza sprawia, że wielu zewnętrznych dostawców decyduje się obniżyć koszty usług aby współpracować z AIP. Tak właśnie do partnerów organizacji, którzy oferują duże zniżki należy opieka medyczna Enel-med., karnety sportowe Ok System, czy stacje paliwowe Lotos.

Do inkubatorów dołączyć mogą wszyscy ludzie z ciekawymi pomysłami niezależnie od ich wieku, statusu studenta – liczy się dobry pomysł i pasja! Więcej informacji znaleźć można pod adresem www.aipwarszawa.inkubatory.pl (lub www.inkubatory.pl).

Najnowsze posty

Zostaw komentarz

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt